External Scholarships, Awards and Prizes
External Scholarships and Awards 2016-2017
________________________________________________________________________________________

For a fuller understanding of our students' all-round development, including academic and non-academic achievements, please refer to our Annual School Reports, Statistics and Graduates' Career Survey.

External Scholarships

Mui Ting Wai Memorial Scholarship
Rachel Li (6A)

SCMP Student of the Year
Rosaline Chan (5B), Eunice Cheung (4D), Cyrena So (5D)

Outstanding Student Leaders 2016
Vivian Lee (6D), Rosaline Chan (5B)

Pursuing Excellence and Beyond Award by Man Kwan Education Fund
Cyrena So (5D) and Rosaline Chan (5B)

Ng Teng Fong Scholarship
Siu Kang Ka Lola (5A)

________________________________________________________________________________________
External Prizes

「STEAM x 幸福社區」Poster Design Competition organized by HKUST
First Runner-up (Junior Division)
Priscilla Tang (3A), Tiffany To (3B), Rachel Tang (3D)

HKCC Business Excellence Contest 2016/17
Merit Award
Natalie Hui, Jocelyn Law, Rebecca Mak, Bethanie Tsang, Joyce Yeung (5A)

HKSAR's 20th Anniversary Video Competition
Watch the original song composition for celebration of HKSAR's 20th Anniversary here
First runner-up: Chloe Ching (1D), Megan Tse (1D), Suzanne Lam (1E), Natalie Ng (1C)

2017 English Drama Fest Organized by the Association of English Medium Secondary Schools
Awards:
Outstanding Performance, Outstanding Spoken English,
Outstanding Performers
Audrey Hui of 3E as Michael Lee,
Cythia Ng of 2D as Jamie Lee,
Crystal Leung of 2A as Miranda Summer (27 Apr 2017)

2016-2017 Hong Kong Secondary Schools Debating Competition
Term 2 Round 2 Winner (26 Apr 2017)

Junior Secondary Oxford English Writing Competition
Read the winning entries
Mr Jasper Tsang's detective story
Whodunnit
Champion: Valerie Chee (3A)

2016-17 China Secondary Schools Essay Writing Competition (Hong Kong Region) (Apr, 2017)
Winner: Janine Yip (2B)

The 2016/2017 HK Budding Poet (English) Award
Champion: Anice Lui 3C (Winning poem: Precipitation)
Second Runner-up: Christie Lam 3A (Winning poem: The Swan in the Pond)
Merit: Charmaine Yu 5C (Winning poem: Tempest)
Commendation: Melany Henot 4E (Winning poem: I Long for Many Things)

JA Company Programme
ATC got team awards for "Best Offering", "Best Teamwork" and "Most Popular"
and "JA Company of the Year" for Open Track
Anson Wong (5D) got her individual award for "CEO of the Year" for Open Track
(Apr 2017)

Hong Kong Student Science Project
Top 5 in Junior division (investigation) and received the honourable mention:
3A Priscilla Tang, 3A Natalie Wan, 3B Tiffany To
Best Presentation Awards:
5D Cari Tsang, 5D Melody Mui, 5E Coco Li, 5E Beatrice Lau, 4E Jasmine Cheung
4B Rachel Cheng, 4E Emily Chan, 4E Annie Chan, 4E Melany Henot
(Apr 2017)

Roche Young Scientist Award (RYSA)
Top 15 teams:
Members: 5E Feng Taoran (Christina), 5D Chen Ting Yuk (Flora), 5E Athena Yuen
Our school received "Supporting Science in School" award(Apr 2017)

Hong Kong Federation of Youth Groups Standard Chartered Hong Kong English Public Speaking Contest (Apr, 2017)
Merit in the Grand Final: Tiffany Fung (4E)

Secondary School Symphony Orchestra competition organized by the Joint Schools Music Association (22 Mar, 2017)
Gold Prize

Headstart Cup Hong Kong Inter-Secondary School Scrabble Championship 2017 (Mar, 2017)
School ranking: First in the Novice Division
Best player of the school: Vivienne Yu Sin Sin (1B)
Champion of Silver Division ( 1B Yu Sin Sin, 1B Tang Oi Nam, 3B Cua Ting Yan)
Individual ranking: 1st runner up (1B Yu Sin Sin)
Merit (3B Cua Ting Yan)

Salute to Teachers Writing Competition (Champion) (24 Feb, 2017)
Racheal Cai (2D)

School Orchestra won Silver Award at the Interflow competition of Symphony Orchestra (30 Nov 2016)

2016 Inter-school Cross Country Competitions (23 Nov, 2016)
Our cross-country team B grade came 3rd in the Inter-school Cross Country Competition and Charmy Chan (F.4) came 4th (individual) out of 108 athletes.

MCS Chinese Orchestra won Gold Award and Champion at the Hong Kong Youth Music Interflows 2016 (23 Nov, 2016)

2016 Hong Kong Secondary Schools Debating Competition (16 and 23 November, 2016)
Term 1 Round 2 Winner

2016 Hong Kong Secondary Schools Debating Competition (9 November, 2016)
Term 1 Round 1 Winner

HKU Science Outreach Team Plant Science Research Competition

Consumer Cultural Study Award 2016
Junior Group (First Runner-up)

Chinese Orchestra at the 69th Hong Kong Schools Music Festival
Secondary School - Intermediate - 1st Runner-up

Blood Donation Slogan Competition (Senior Form Champion)
Charmain Yip (4B)

Youth Attainment Badge issued by Hong Kong Red Cross in 2016-2017
Phoebe Lee (6B), Rose Tang (6D)

Clean Shorelines Poster Competition 2016
Inter-departmental Working Group On Clean Shorelines
1st runner-up

Clare Yeung (4E)

2016 Journal Writing Competition (20 November, 2016)
First Prize: Racheal Cai (2D), Third Prize: Michelle Wong (2E)

________________________________________________________________________________________

External Prizes(Sports)

External Prizes(Performance)

External Prizes(Others)

Serivce Awards by Social Welfare Department